Ligaturki & Śrubki

Hand Made & Tension Free

4a
1

273oryginal4

 

 


 

 


                    

   

SAXO LIGATURE – WIEDZA & JAKOŚĆ & DOŚĆWIADCZENIE

SAXO Ligature wykonane są ręcznie oraz przy pomocy tokarki i frezarki. Zastosowanie masywnej konstrukcji daje niespotykany rezonans oraz wyjątkowe, niespotykane brzmienie twojego instrumentu. Wyrównany rejestr brzmieniowy, łatwiejsze wydobywanie niskiego rejestru oraz altissimo to tylko niektóre jej zalety. Własny, niespotykany  design oraz wysoka jakość wykonania czynią ją profesjonalnym produktem dla profesjonalnych muzyków.

Dlaczego moja ligaturka jest przemyślana od początku do końca.
Wiele ligaturek oraz ustników testowałem. Z czasem doszedłem do wniosku że praktycznie nie ma nic dobrego a zarazem uniwersalnego. Każda ligaturka ma swoje wady i zalety. Najważniejszą rzeczą w ligaturach (dwuśrubowych) jest to aby naciąg pierwszej i drugiej śrubki zapewniał taki sam, równomierny docisk stroika. Niestety nie jest to zazwyczaj spełnione ze względu na to iż każdy ustnik ma inny kształt a co z tym idzie kąt lady w stosunku do górnej płaszczyzny ustnika chyba że jest to ligaturka firmowa, dołączana do ustnika). To właśnie powoduje iż wymienione wyżej ligaturki nie zapewniają równomiernego nacisku stroika. Ten docisk jest bardzo ważny dla poprawnej jego pracy.
Stroik jako materiał naturalny w skutek działania wilgoci, temperatury, użytkowania …. wypacza się. Jego lada nie jest płaska, dlatego każdy stroik powinno się równać, korygować kształt przed graniem, jak i po pewnym czasie jego pracy.
Ustniki często również nie maja równej powierzchni styku ze stroikem. Przy profesjonalnym refeicigu zawsze serwisant równa ladę na specjalnym szkle testowym.
Jeżeli stroik oraz ustnik nie będą miały wyrównanej powierzchni styku to po skręceniu ligaturki powstaną niepożądane dodatkowe naprężenia w stroiku. One to zakłócają poprawną, swobodną pracę (drgania). Wypaczenie stroika wpływa na komfort gry, sound oraz na czułe rejestry w saksofonie – altissimo. Kolejnym ważnym czynnikiem który jest pomijany przez muzyków to zbyt mocne skręcanie śruby, śrub ligaturce które również powoduje powstawanie niepożądanych naprężeń we włóknach stroika.
Mój pomysł ligaturki powstał poprzez kombinacę zalet ligaturki Francois-Louis oraz SaxxaS.
Pierwsza ma taka zaletę iż wkładka metalowa dociskająca stroik do ustnika jest umiejscowiona na ruchomym „przegubie”. Powoduje to równomierny docisk początku i końca stroika. Saxxas natomiast jest wykonana z blachy 0,5 mm dając sztywność oraz stabilność konstrukcyjną).
Każda wkładka czy to z Hebanu, brązu, mosiądzu czy inna, spełnia role „equalizera”. To znaczy obcina pewne pasmo częstotliwości w brzmieniu. Każdy muzyk ma wyobrażenie swojego soundu. Zastosowanie odpowiedniej wkładki wpływa na brzmienie, szybkość odpowiedzi na atak dźwięku oraz łatwość wydobywania altissimo czy najniższego rejestru saksofonu.

Zalety SAXO Ligature:
– Ligaturka wykonana ręcznie, przy pomocy profesjonalnych narzędzi (tokarka, frezarka)
– Dedykowana wyłącznie do danego modelu ustnika, w zależności od jego kształtu
– Każda ligaturka (wkładka) posiada nr seryjny
– Obejma ligaturki wykonana z nielakierowanej grubszej blachy mosiężnej o grubości 0,8
mm – (uniwersalne ligaturki to zazwyczaj 0,3mm)
– W ligaturce występuje tylko jedno połączenie lutowane na lut srebrny (lut twardy)
– Ruchoma mosiężna (miedziana) wkładka dopasowuje się do kształtu stroika zapewniając
jego optymalny docisk. Posiada ona 4 punkty styku ze stroikem aby w pełni
wykorzystać energię drgania.
– Śruba skręcająca wykonana z „dużym” gwintem 6 mm. Daje to duży moment obrotowy przy
lekkim jej skręceniu co nie wymusza użycia zbyt dużej siły do pewnego
unieruchomienia stroika
– Śruba posiada własny DESIGN. Wykonana z jednego kawałka mosiądzu aby zminimalizować
straty energii w skutek lutowania
– Każda ligaturka (wkładką & śrubka) pozbyta jest  naprężeń (wynikających z
obróbki mechanicznej) w piecu hartowniczym według Polskich Norm
– 10 lat gwarancji

Opcje wykończenia:
– bez lakieru
– lakierowana (lakier Nikolas prod. USA)
– bez lakieru

 

ŚRUBKI DO LIGATUREK

1

 

 

2556