Kwi 26, 2017

Modyfikacje mechaniki

Przedstawiłem tutaj najbardziej popularne modyfikacje mechaniki oraz dodatkowe elementy pomagające instrumentom typu “Vintage” poprawić intonację oraz komfort działania mechaniki. Są to mechanizmy, pomysły zaciągnięte ze współczesnych instrumentów.

Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku saksofonów Conn, Buescher, Martin …..

Dodatkowa dźwignia obniżająca dźwięk C#2
Efektem działania tego mechanizmu jest obniżanie małej klapki odpowiedzialnej za intonację dźwięku C#. Dodatkowa regulacja tego mechanizmu przy pomocy śrubki regulacyjnej pozwala indywidualnie ustawić poprawną intonację w zależności od zadęcia muzyka. Bardzo często problemy z tym dźwiękiem występuje w saksofonach altowych do lat 30: Buescher mod. Tru Tone, The Aristocrat ……

 

 

Dodatkowy odbojnik dla klapy
Taki odbojnik montuje się pod przycisk w przypadku gdy jest on zamontowany w znacznej odległości od środka klapy. Występuje wtedy zbyt duża „dźwignia” pomiędzy punktem ułożenia palca a jej środkiem powodując jej zbyt duże wyginanie klapy podczas grania. Z czasem może doprowadzić to do powstania nieszczelności. Wada ta występuje w niektórych saksofonach np. King USA, The Martin …. Efekt wyginania się takiej klapy jest bardzo widoczny w przypadku wykonania mechaniki z cienkiej blachy oraz w przypadku mocnego przyciskania klap przez muzyka.

 

Dodatkowy ogranicznik
Montowany pod przycisk oktawowy zmniejsza wyginanie mechaniki układu oktawowego

 

 

 

Dodatkowy łącznik dla klapy F
To rozwiązanie polepsza miejscowe krycie poduszki F# podczas grania dźwięków F# oraz F.

 

 

Dodatkowy łącznik regulacyjny dla G# oraz Bb

Wszystkie współczesne instrumenty oraz większość europejskich Vintage saxów taką regulację posiadają, lecz instrumenty amerykańskie (powiedzmy) do lat 40-50 tego nie mają : Buescher, Conn, The Martin …. Taka regulacja jest bardzo przydatna ponieważ koryguje docisk, odpowiednią szczelność klapy dla dźwięku G# oraz Bb. Właściciel takiego instrumentu może w każdej chwili przy pomocy śrubokrętu skorygować nieszczelność która wynika z ubicia się niektórych poduszek czy korków regulacyjnych. Dobra szczelność tych klap przyczynia się do poprawnego wydobywania dźwięków dolnego rejestru: C#, B,Bb oraz dla altissimo. W przypadku sprzedaży takiego instrumentu potencjalny nabywca może narzekać że mechanika nie jest oryginalna. Wystarczy wtedy odlutować taki łącznik regulacyjny i przylutować stary – oryginalny.

Wydłużenie górnych „przycisków” – na stałe

Wydłużenie bocznych klap d3, d#3, f3 bardzo poprawia komfort podczas grania górnych dźwięków. Często wykonuje się to w Vintage saksofonach. Współczesne instrumenty zazwyczaj mają te klapy dość wysoko usytuowane. „Łyżki” na takich klapach można przedłużyć na stałe (metoda inwazyjna) lub za pomocą korka który szlifujemy do odpowiedniego kształtu.

Wydłużenie górnych “przycisków” – korek

 

 

 

Nowa tulejka w korpusie
Bardzo często w wyniku wyeksploatowania tulejki w korpusie saksofonu połączenie fajka-korpus traci szczelność. W wyniku tego następuje spadek ciśnienia wewnątrz korpusu powodując problemy w wydobywaniem dolnych, najniższych dźwięków. Wymiana starej tulejki na nową usuwa ten problem. W takim przypadku powiązane jest to z korektą średnicy i kształtu tulejki w fajce. W skrajnych przypadkach należy również wymienić tulejkę w fajce na nową.

 

Ruchoma rolka dla klapy G#, C#
Ruchome rolki znakomicie zmniejszają opory związane ze wzajemnym tarciem 2ch elementów o siebie. Najlepiej należałoby wymienić wszystkie rolki na ruchome czyli: układ górnego f3, mechanizm G#, mechanizm dolnego C#. Jest to bardzo pracochłonne i wymaga dużej precyzji, ale efekt jest odczuwalny. Połączenie ruchomej rolki wraz z nakładkami z teflonu niweluje całkowicie tarcie. Mechanizm taki zachowuje się jak łożysko ślizgowe.Teflonowa ruchoma rolka to element wytwarzany przez Saxoservice zakomicie minizmalizuje opory tarcia do “zera”

Regeneracja miejsc styku płaskich sprężynek
Stalowe sprężynki w wyniku swojego działania powodują wyeksploatowanie miejsc styku sprężynki z korpusem saksofonu dlatego że stal jest twardsza od mosiądzu z którego wykonany jest korpus. Dochodzi wtedy do problemów z odpowiednią szybkością pracy klap, i po pewnym czasie klapa przestaje odpowiednio odbijać. Wymiana lub regeneracja miejsc styku przywraca odpowiednią szybkość pracy klapy.

 

 

Wkładki, nakładki teflonowe pod ruchome elementy

Teflon to materiał o wyjątkowo małej energii powierzchniowej, dzięki czemu ma on dobre właściwości smarujące. Posiada bardzo mały współczynnik tarcia, dzięki czemu zastosowany w mechanice instrumentu znakomicie zmniejsza jej opory, likwiduje luzy oraz poprawia szybkość reakcji mechaniki.
Dodatkowy mechanizm klapy G#
Jest to opatentowany mechanizm powszechnie stosowany w saksofonach Keilwerth oraz Guardala. Znakomicie zapobiega klejeniu się tej klapy.

 

 

Dodatkowy łącznik dla klapy f
Wraz ze śrubką regulacyjną zamontowany jest na klapie F. Jego zadaniem jest lepszy docisk klapy F#.

 

 

Zamiana przycisku f3 na „łeskę”
Daje to płynniejsze przejście pomiędzy f3 granym przednim chwytem a innymi dźwiękami

 

 

Dodatkowe ramie dla klapy C
Jego zadaniem jest stabilizacja tej klapy. Otrzymujemy sztywniejsze ramię dzięki czemu poprawia się dokładniejsze przyleganie poduszki do otworu dźwiękowego. Jest to powszechnie stosowane rozwiązanie w saksofonach P. Mauriat, Antiqua ….

 

Nowy kominek oktawowy
Kominki oktawowe sprowadzam z USA. Poprawiają one intonację w drugiej oktawie, wyrównują brzmienie oraz poprawiają altissimo. Sam taki zastosowałem w alcie MK6 i efekt jest słyszalny. Obecnie są produkowane kominki dla saksfonów Selmer Paris mod. Mk6 oraz Conn.

 

 

Dodatkowy lacznik G#-B, G#-C# dla sax Buescher
Niektóre modele Vintage saksofonów nie posiadają takiego łącznika dzięki czemu trudne jest do wykonania płynne przejście pomiędzy niektórymi dolnymi dźwiękami: Od lat 40 zazwyczaj większość saksofonów posiadały już to rozwiązanie.

 

 

Dorobienie klapy przycisku dla klapy G#
W niektórych saksofonach Conn występuje zbyt mały przycisk dla klapy G#. Odpowiednia powiększona jego powierzchnia wraz z ruchomą rolką znakomicie poprawia komfort podczas grania.

 

Dodatkowy odbojnik filcowy dla dolnego Es.

 

 

 

Dodatkowe kółko na pasek
Niektóre Vintage saksofony miały takie umiejscowienie kółka na pasek aby siedzący muzyk grający w Bigbandzie odczuwał komfort podczas grania. W przypadku takiego instrumentu muzyk grający w pozycji stojącej odczuwa dyskomfort, ponieważ instrument nie jest odpowiednio wyważony i można „wybić sobie zęby”. Zamontowanie nowego kółka lub zmiana położenia starego poprawia te wadę.

 

Zmiana położenia przycisku na klapie
Indywidualna zmiana położenia przycisku na wybranej klapie poprawia komfort grania. Bardzo często korekcie poddawany jest przycisk dźwięku Bb w przypadku grania tego dźwięku chwytem : klapa B + mały przycisk Bb. Bliższe usytuowanie małego przycisku Bb względem B zwiększa komfort.

 

 

 

Regulacyjna podpórka pod kciuk
Vintage saksofony często mają zbyt wąską podpórkę pod kciuk. Podczas długiego grania następuje dyskomfort dla muzyka. Szersza, regulacyjna podpórka rozwiązuje ten problem.
 

Wydłużenie bocznych „przycisków”
W tym przypadku nakładki korkowe bardzo poprawiają komfort trylowania dźwięków Bb, C oraz bardziej komfortowe granie e3