Kwi 26, 2017

Sax tenor Yamaha Z - modyfikacje mechaniki

Teflonowa ruchoma rolka – klapa G#

Teflonowa ruchoma rolka to element wytwarzany przez Saxoservice. Ruchome rolki znakomicie zmniejszają opory związane ze wzajemnym tarciem 2ch elementów o siebie. Mechanizm taki zachowuje się jak łożysko ślizgowe. Najlepiej należałoby wymienić wszystkie rolki na ruchome czyli: układ górnego f3, mechanizm G#, mechanizm dolnego C#. Jest to bardzo pracochłonne i wymaga dużej precyzji, ale efekt jest odczuwalny. Połączenie ruchomej rolki wraz z nakładkami z teflonu niweluje całkowicie tarcie.

Teflonowa ruchoma rolka – układ oktawowy,fajka
Teflonowa ruchoma rolka dla układu przedniego f3
Teflonowa ruchoma rolka dla układu oktawowego
Sprężynka dla klapy G#
Rozróżniamy 2 przypadki:
1. Mocny naciąg sprężynki. Pomaga to unosić klapę Gis w przypadku kiedy występuje efekt klejenia się.
2. Słaby naciąg sprężynki. Ma ona za zadanie eliminację drżenia tej klapy podczas przejścia pomiędzy dźwiękami np. F#-G# E-G# itp. Grając np. gamę Edur
Wkładka teflonowa dla układu oktawowego w korpusie
Często w elementach układu oktawowego w korpusie saksofonu występują luzy. Przyczyniają się ode do powstawania niechcianych przydźwięków oraz pogorszają szybkość pracy tego układu.
Teflon wraz z bardzo dokładna likwidacja luzów przyspiesza prace układu oktawowego.
Silikonowa poduszka dla otworu oktawowego w korpusie
Silikon znakomicie tłumi drgania, nie klei się do otworu dźwiękowego. Nie ubija się jak zwykła poduszka przez co unikamy powstawania luzów.
Dodatkowa sprężynka dla klapy C#
Ma ona za zadanie eliminację drżenia klapy C#, eliminuje jej klejenie się. Jest to rozwiązanie wykorzystywane w saksofonach marki Selmer Paris.
Maksymalne mosiężne rezonatory, bez nita
Lekko wypukłe. Każdy rezonator jest indywidualnie wytwarzany do każdej poduszki. Jego średnica jest tak dobrana, aby maksymalnie zakrywać otwór dźwiękowy. Pozwala to nam maksymalnie wykorzystać powierzchnię rezonującą, co przekłada się na wielkość brzmienia. Dodatkowo minimalnie wypukły rezonator bez nita daje nam minimalne opory przepływu powietrza wewnątrz saksofonu. Poduszki wykonane z czarnej, wodoodpornej skóry z Lamy na bazie filcu Pisoni.
Zmiana wizualna – patynowanie
Moja Yamaha model Z jest instrumentem bez lakieru.
Podczas użytkowania instrumentu pop pewnym czasie niestety zaczyna się pojawiać korozja od ściekających kropelek śliny itp.
Aby temu zapobiec zastosowałem zabieg patynowanie aby poprawić wygląd wizualny.